Jak i czym usunąć klej montażowy?

Nowoczesne kleje montażowe bardzo szybko wysychają. Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych sprawia, że produkty takie zapewniają natychmiastowy chwyt. Oczywiście jest to ich ogromną zaletą. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ekspresowe schnięcie i duża wytrzymałość kleju montażowego może okazać się kłopotliwa. Chodzi o sytuacje, w których chcemy usunąć jego nadmiar, na przykład z płytek ceramicznych, lub wyczyścić powierzchnią, którą przez przypadek zabrudziliśmy. Usunięcie kleju może okazać się kłopotliwe zwłaszcza wtedy, kiedy ten zdążył już wyschnąć. Czy da się usunąć klej montażowy nie niszcząc klejonej powierzchni? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, jak i czym usunąć klej montażowy.

 

 

 

 

 

 

 

Usuwanie kleju za pomocą ściereczek BRAVO

Jeśli klej nie zdążył się jeszcze utwardzić, to jego nadmiar możemy łatwo usunąć za pomocą ściereczek BRAVO. To specjalne chusteczki czyszczące, które służą do usuwania resztek:

 • kleju,
 • farby,
 • silikonu,
 • pianki poliuretanowej,
 • lakieru,
 • tynku itp.

Ich stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy przetrzeć nimi zabrudzoną powierzchnię czy narzędzie. Co ważne, ściereczki BRAVO zostały przetestowane dermatologicznie i są bezpieczne dla skóry. Z tego względu można je również stosować do czyszczenia rąk.

Należy jednak pamiętać, że ściereczki takie nadają się wyłącznie do usuwania świeżych zabrudzeń, czyli takich, które nie zostały jeszcze utwardzone. A co w przypadku, kiedy zastosowany przez nas klej zdążył już się utwardzić?

Usuwanie kleju silikonowego przy pomocy rozpuszczalnika Sili-Kill

W takim przypadku z pomocą przychodzi nam specjalny środek o nazwie Sili-Kill, pod warunkiem jednak, że chcemy usunąć klej silikonowy. Sili-Kill to skuteczny rozpuszczalnik do usuwania silikonu i pleśni. Przy jego pomocy można szybko i łatwo pozbyć się wszelkiego rodzaju pozostałości po silikonie, także utwardzonym.

Największe zalety rozpuszczalnika Sili-Kill:

 • ma uniwersalne zastosowanie - rozpuszcza wszystkie rodzaje silikonu, usuwa zarówno zabrudzenia świeże, jak i utwardzone;
 • jest łatwy w użyciu - posiada pędzelek w nakrętce, który służy do nakładania preparatu na silikon;
 • nie niszczy czyszczonej powierzchni;
 • nie pozostawia smug na podłożu.

Jak usunąć utwardzony klej montażowy przy pomocy Sili-Kill? Najpierw powinniśmy wyciąć nożykiem, w miarę możliwości, jak najwięcej zaschniętego kleju. Na jego pozostałości należy nałożyć Sili-Kill, a rozpuszczony silikon zetrzeć suchą, chłonną ściereczką.

Mechaniczne usuwanie kleju montażowego

A co jeśli chcemy pozbyć się kleju, który nie powstał na bazie silikonu? W przypadku takich klejów sytuacja wygląda nieco gorzej, zwłaszcza jeśli zastosowany środek został już utwardzony. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak sięgnąć po tak zwane metody mechaniczne, to jest:

 • wycinanie fugi nożykiem,
 • skrobanie resztek kleju.

Najtrudniejsze jest usuwanie nadmiaru kleju montażowego z powierzchni chłonnych takich jak beton, kamień, tynk itp. Usunięcie masy tkwiącej w porach bez pozostawienia plam jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Przetestowanie preparatu do usuwania kleju montażowego przed zastosowaniem

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu do usuwania kleju montażowego warto najpierw sprawdzić, jak dany środek reaguje z czyszczoną powierzchnią. Próbę taką najlepiej przeprowadzić w niewidocznym miejscu. Dzięki temu ewentualne uszkodzenie nie będzie się rzucać w oczy. Jeśli już mamy zniszczyć nasze płytki ceramiczne, posadzkę, ścianę itp., to lepiej, żeby stało się to w miejscu, którego nie będziemy widzieć.

Odpowiednie zabezpieczenie miejsca pracy

Przezorny zawsze ubezpieczony. Ta zasada doskonale sprawdza się w przypadku wszelkiego rodzaju prac remontowo-budowlanych. Zamiast zastanawiać się, jak i czym usunąć klej montażowy, warto poświęcić trochę czasu i dokładnie zabezpieczyć miejsce, w którym będziemy pracować. Planując tego typu prace powinniśmy zaopatrzyć się w takie akcesoria jak folia oraz taśma malarska. Niezwykle przydatna będzie również zwykła tektura.

Odpowiednie zabezpieczenie jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku klejów silikonowych. Stosując je należy pamiętać o tym, żeby krawędzie fugi zabezpieczyć taśmą malarską. Jest to o tyle istotne, że ściany zabrudzonej silikonem nie da się pomalować. Żadna farba nie chwyci powierzchni, na której znajdują się pozostałości po silikonie. Należy o tym pamiętać tym bardziej, że - jak już zostało wspomniane - dokładne wyczyszczenie powierzchni chłonnych jest bardzo trudne.

Grunt to odpowiednie przygotowanie do prac remontowo-wykończeniowych

Oczywiście do zabrudzenia powierzchni klejem montażowym może dojść nawet wówczas, kiedy zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie miejsca pracy. Tego typu indycenty są nie do uniknięcia. Chociaż pozostałości po utwardzonym kleju montażowym bywają trudne do usunięcia, istnieją jednak skuteczne sposoby na pozbycie się tego problemu, co zostało pokazane chociażby na przykładzie rozpuszczalnika Sili-Kill, który świetnie sobie radzi z pozostałościami po klejach silikonowych.

Planując wszelkiego rodzaju prace remontowo-wykończeniowe z zastosowaniem kleju montażowego należy pamiętać o tym, że tego typu preparaty są szybkoschnące, a tym samym ich utwardzenie następuje bardzo szybko. Powinniśmy być przygotowani na to, że na ich szybkie usunięcie w stanie nieutwardzonym mamy naprawdę niewiele czasu. Znając jednak skuteczne sposoby na usunięcie kleju montażowego, które zostały opisane w powyższym artykule, możemy odpowiednio przygotować się na takie sytuacje.

Image Map