Montaż okien PCV - o czym należy pamiętać?

Kupując nowe okna chcemy, żeby były one szczelne - to oczywiste. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Możemy kupić najlepsze okna, o najlepszych parametrach technicznych, a i tak będą nieszczelne. Dlaczego tak się dzieje? Kluczem do sukcesu jest tutaj prawidłowy montaż okien. Prawidłowy, czyli jaki? Jak zamontować okno PCV, żebyśmy nie musieli martwić się uciekającym ciepłem? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, z którego dowiesz się, jak wstawić okno, żeby było szczelne. Czym i w jaki sposób je uszczelnić?

Straty wynikające z nieprawidłowego montażu okien

Błędy w montowaniu i mocowaniu okien to najczęstsze przyczyny ich nieszczelności. Nieszczelne okna są uciążliwe zwłaszcza zimą. Często straty ciepła są na tyle duże, że ciężko jest utrzymać w pomieszczeniu optymalną temperaturę. Konsekwencją nieprawidłowego montażu i nieszczelnych okien są również straty finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie. Dom czy biuro musi być bowiem mocniej ogrzewane, żeby zachować optymalną temperaturę. Biorąc to pod uwagę można stwierdzić, że prawidłowe uszczelnienie okien jest jednym z najważniejszych elementów ich montażu.

Czym i jak uszczelnić okno?

Jednym ze sposobów uszczelniania okien jest zastosowanie silikonu. Jak zamontować i uszczelnić okno przy pomocy silikonu?

Silikonowanie okien jest stosunkowo prostą czynnością. Należy jednak pamiętać o tym, że silikon stosuje się wyłącznie wewnątrz pomieszczenia. Od zewnątrz okna uszczelnia się materiałami paroprzepuszczalnymi (na przykład folią paroprzepuszczalną), do których silikon nie należy. Gdybyśmy użyli silikonu na zewnątrz, wówczas w miejscach połączeń tworzyłaby się wilgoć.

Silikony są pakowane w praktyczne pojemniki nazywane kartuszami, dzięki którym nakładanie silikonu jest niezwykle łatwe oraz precyzyjne. Należy jednak pamiętać o tym, aby wyczyścić miejsce, które będzie uszczelniane, a po umyciu dokładnie je wytrzeć, żeby było suche.

Ciekawym rozwiązaniem są produkty serii X-POLYMER. To nowej generacji uszczelniacze-kleje, które łączą w sobie zalety:

  • kleju montażowego,
  • kitu uszczelniającego.

Kleje montażowe i uszczelniacze X-POLYMER są dostępne w różnych kolorach - białym, brązowym, szarym, czarnym - dzięki czemu można dopasować produkt pod kolor okna. Dostępna jest również wersja krystalicznie bezbarwna. Dodatkowo, uszczelniacze-kleje X-POLYMER są malowalne (po utwardzeniu).

Prawidłowe silikonowanie okien - ile silikonu?

Kluczem do sukcesu w trakcie silikonowania okna jest zastosowanie odpowiedniej ilości silikonu. Jego warstwa nie może być ani za gruba ani za cienka. Jeśli zastosujemy go za dużo, wówczas silikon będzie wystawał na zewnątrz, co będzie bardzo nieestetyczne. Jeśli natomiast użyjemy za mało silikonu, okno nie zostanie dobrze uszczelnione, czyli nasza praca pójdzie na marne. Trzeba więc samemu wyczuć, jaka ilość preparatu będzie odpowiednia. Nie należy się również obawiać, że wyciśniemy go za dużo. Jego nadmiar możemy szybko usunąć, na przykład wilgotną szmatką.

Na koniec bardzo ważna uwaga - nie zamykaj okna zaraz po jego uszczelnieniu! Poczekaj, aż silikon wyschnie. Dopiero wtedy można zamknąć okno, bez obaw o uszkodzenie wykonanej właśnie izolacji.

Image Map